Sport Hluk

Kulturistika

Při pátrání po tom, jak to v Hluku s kulturistikou začalo, jsme se dostali až někdy k roku 1973. V tomto roce se borci trénující v místní sokolovně zúčastnili závodů v Ostrožské Lhotě. Byl to Zdena Kohutič, Laďa Svadbík, Žajdlík a Vašek Píštěk.

V roce 1984 byla zahájena činnost oddílu kulturistiky v prostorách sportovní haly. Základem posilovny byl mnohoúčelový stroj ze Slovšportu Košice a několik párů jednoručních činek (většinou domácí výroby). Oddíl v té době vedl Ladislav Svadbík a po jeho přestupu do Uherského Hradiště převzal vedení oddílu František Machala.Kulturistika

Začali jsme budovat. Zrušili jsme nefungující vzduchotechniku, probourali příčky, položili koberce, pověsili po stěnách zrcadla a postupně vybavovali posilovnu novými přístroji a činkami. Členská základna tehdy čítala kolem 30 převážně mladých lidí. Byli jsme dobrá parta a každý z nás rád přiložil ruku k dílu na sobotních brigádách. K tahounům patřili Jirka Ronďoš, Jirka Smaženka, Rosťa Mitáček, Zdena Kadlčík, Milan Vajdík a spousta dalších. Jiří Ronďoš dodnes patří k nepostradatelným členům oddílu, bez jeho práce si nedovedu představit chod posilovny.

Nechali jsme vyškolit trenéry (Vajdík, Jančová, Machala, Machalová) a troufli jsme si na pořádání závodů v kulturistice a silovém trojboji. Memoriálu Františka Bulvy v Hluku se zúčastnilo neskutečných 160 závodníků, nevím, zda tento rekordní počet závodníků byl někdy překonán. Naše družstvo, ve složení Nemrava, Šmejdíř, Vajdík, Janča na něm skončilo sedmé. KulturistikaMimořádně talentovaný Stanislav Nemrava dokonce postoupil až na přebor ČR, kde byl sedmý.

Postupně nám začali vyrůstat další kvalitní závodníci – Rosťa Mitáček, Zdena Kadlčík, Miriam Ženatíková, Vajdík a hlavně Iveta Hájčíková (Mitáčková), která v té době byla naší chloubou a startovala v soutěžích v kategorii do 57 kilogramů. Byla dvojnásobnou šampiónkou ČR a mistrovství Evropy jí uniklo jen o vlásek.

Přehled jejích nejlepších výsledků:

• 1994 – 1. místo na mistrovství Moravy (Orlová 21.5.1994)
  • 1995 – 2. místo na mistrovství ČR párů (Brno 10.6.1995)
  • 1996 – 2. místo na mistrovství Moravy (Přerov 18.5.1996)
  • 1997 – 1. místo na mistrovství Moravy (Vyškov11.5.1997)
  • 2. místo na mistrovství ČR (Frýdek Místek 17.5.1997)
  • 1998 – 1. místo na mistrovství Moravy (Bystřice nad Pernštejnem 16.5.1998)
  • 1. místo na mistrovství ČR (Kalovy Vary 23.5.1998)
  • 2. místo na Austria Cup (Rakousko 31.10.1998)
  • 1999 – 1. místo na mistrovství ČR (Havířov 22.5.1999)Kulturistika

Iveta se zařadila také mezi nejlepší sportovce okresu, v roce 1998 byla vyhodnocena na 2.místě a v roce 1999 na 6.místě.

Musíme se také zmínit o další disciplíně, kterou je silový trojboj. Ani v tomto poli se naši členové neztratili, i když startovali pod hlavičkou oddílu Uherského Brodu. Lukáš Maňas obsadil na mistrovství ČR v Trutnově 3. místo a Jakub Remeň má z mistrovství ČR v silovém trojboji 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili.

Ale vraťme se do současnosti. Bohužel za více než 20 let jsme nenašli na sportovní hale lepší a hlavně větší prostory na posilovnu pro náš oddíl.

Nyní máme kolem 70 pravidelných cvičenců a neustále se snažíme o obměnu zařízení a vybavení, což se nám vcelku daří. Samozřejmě nemůžeme konkurovat nejmodernějším (povětšinou soukromým) fittnes centrům. Naše posilovna je sice malá, ale naše a každý, kdo chce zapracovat na své kondici, je v ní vítán!