Armwrestling
Snad každý filmový fanoušek zná příběh drsného řidiče kamionu v podání Sylvestera Stalloneho ve filmu Over The Top. Ten vítězí na světovém šampionátu v páce, získá statisíce dolarů a nový kamion jako hlavní cenu. A i když páka ve světě tu byla dávno před tímto filmem, právě tento příběh ovlivnil tisíce sportovců z celého světa, aby se tomuto sportu začali věnovat vrcholově. První mistrovství světa se uskutečnilo již v roce 1967 v Kanadě a zúčastnili se i Egypt, USA a Brazílie. Do světové asociace dnes patří na 80 zemí a samozřejmě své místo má tady i Česká republice.
V České republice byla založena Česká asociace přetláčení rukou v roce 1994 a okolo roku 2000 začaly první tréninky i v Hluku ve sportovní hale. Na tréninky sem jezdily dokonce i takové závodnice jako Monika Slováková z Nivnice nebo Daniela Kolníková z Korytné. Prvně jmenovaná se stala mistryní světa a druhá evropskou šampiónkou. Mezi domácími závodníky dominoval v této době Miroslav Mitáček, který získal několik domácích juniorských titulů. Ovšem hlavně v Hluku působil závodník, trenér, rozhodčí a hlavně nadšenec pro páku v jedné osobě Radek Salanci. Ten byl v klubu a vedl ho až do roku 2004, kdy z klubu odešel. Po jeho odchodu bohužel prvotní nadšení závodníků netrvalo dlouho a z hluckého klubu zůstalo jen torzo závodníků. Adam Vrtal, Milan Miroš a Tomáš Skýpala, to byla trojice, která z původních více než dvaceti nadšenců zůstala. Tuto trojici doplnil v létě roku 2004 ještě „pákařský“ nováček Dušan Tesařík, kterého přivedl na první trénink právě Radek Salanci.
Od té doby se začala psát nová, nevídaně úspěšná historie pákařského klubu z Hluku, který má své jméno nejen doma v České republice, ale bez nadsázky po celém světě. Po počátečních rozpacích, kdy pákaři trénovali v podstatě všude, kde se dalo, se hlučtí borci začali prosazovat na domácích soutěžích a k jejich úspěchům nezůstali bohudík lhostejní ani zástupci TJ Spartak Hluk ani zástupci města Hluk.
Pákaři dostali dostatečné prostory k tréninku a začali se svým partnerům brzy odvděčovat v podobě sportovních úspěchů nejen doma, ale i zahraničí. V roce 2005 získal Adam Vrtal bronzovou medaili na juniorském mistrovství Evropy v Bulharsku a rok poté ještě jako junior, vybojoval v Anglii další tentokrát bronzovou světovou medaili. Na domácí půdě Adamovi statečně sekundoval Milan Miroš a společně ovládali jak kategorie juniorů, tak i mužů. Po dvou letech tréninku se k nim přidal výkonnostně i Dušan Tesařík a medailové sbírky se rozrůstaly každým závodem. V klubu se vystřídalo mnoho závodníků a někteří, jako Zuzana Petrová nebo Marek Vrtal vozili dokonce cenné kovy i z republikových šampionátů. Ale bohužel postupně ani tito závodníci u tohoto sportu nezůstali.
V roce 2007 vzniklo občanské sdružení ARMSPORT Hluk a jejím předsedou se stal Dušan Tesařík. Ve stejném roce se Dušan stal na jeden rok i prezidentem celé České asociace přetláčení rukou.
Medaile se každý rok počítali na desítky, ale i tak Hluk posílil i o borce „přespolní“. A že to nejsou žádní začátečníci, to bylo patrné hned od začátku jejich působení. Jarda Štůsek již v barvách Hluku získal tituly mistra světa i Evropy a Martin Vodák ukořistil bronz z evropského šampionátu.
Za dobu svého působení na domácí scéně od roku 2005 do roku 2010 získali Hlučtí borci přes 200 medailí (102 bylo zlatých) a 20 titulů mistrů republiky.
A kteří sportovci šíří slávu Hluku po celém světě?
Adam Vrtal – 8 x mistr ČR, bronz z ME 2005 v Bulharsku a bronz z MS 2006 v Anglii
Milan Miroš – 7 x mistr ČR, páté místo z MS 2007 v Bulharsku
Dušan Tesařík – 5 x mistr ČR, sedmé místo z MS 2009 v Itálii
Martin Vodák – 5 x mistr ČR, bronz z ME 2007 ve Švédsku
Jaroslav Štůsek – mistr světa z roku 2009 v Itálii a mistr Evropy z ME 2009 v Bulharsku
Michal Kolník – 2 x mistr ČR
David Pospíšek – mistr ČR a pátý z MS 2009 v Itálii
a kádr dále doplňují Petr Žáček, Aleš Studénka, Jan Gál, Veronika Ondráčková.
Dušan Tesařík